Напишете дума/думи за търсене

Как да се справим в пролетното главоболие

Пролетта обикновено свързваме със събуждане на природата, повече слънце и нова енергия.

Но за много хора този сезон носи със себе си и не толкова приятен „бонус" – честото главоболие. Оказва се, че преходните месеци – както пролетта, така и есента – са истинско предизвикателство за организма.

Когато времето започне да се мени рязко – ту топло, ту студено – тялото се опитва да се адаптира. Това често води до обостряне на хронични състояния като гастрит, проблеми с опорно-двигателната система и, разбира се, главоболие. Много от тези реакции са свързани с промени в метаболизма и начина ни на хранене – през зимата често не си набавяме достатъчно витамини и минерали, което през пролетта се усеща като спад в енергията и издръжливостта.

Температурните амплитуди в рамките на деня също оказват влияние – от сутрешен студ до следобедно слънце за часове. Когато добавим към това и смяната на времето, колебанията в атмосферното налягане и натрупаната умора от зимата, не е чудно, че много хора усещат главоболие почти ежедневно.

Според специалисти, при всяко повишаване на температурата с около 5 градуса, се увеличават и случаите на мигрена – дори в спешните отделения. А хората, преболедували настинки и вируси през зимата, са още по-уязвими. Организмът им е изтощен и реагира по-силно дори на най-малките дразнители.

Към това се добавя и физическият и емоционален стрес. Пролетното раздвижване – повече дейности, спорт, чистене, семейни събирания и празници – макар и положителни, могат да натоварят организма допълнително. А при чувствителните към алергени хора, сезонният цъфтеж носи допълнителен дискомфорт – полени, запушен нос, синусово налягане и отново главоболие.

Важно е да отбележим, че болката често е резултат от комплексно действие на няколко фактора едновременно. При някои тя се проявява като мигрена – със силна чувствителност към шум и светлина, гадене, замъглено зрение и невъзможност за нормално функциониране. При други – като т.нар. тензионно главоболие, по-поносимо, но все пак неприятно.

Независимо от вида и причината, най-важното е да не пренебрегваме симптомите. Релаксация, достатъчно сън, правилно хранене и движение могат да помогнат. А когато това не е достатъчно – студени компреси, масажи, инхалации с етерични масла и подходящи лекарства са решение.

СНИМКИ: Image by Mohamed Hassan from Pixabay

Image by Mahbub Hasan from Pixabay

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ