Напишете дума/думи за търсене

С помощта на български лекар жена получи матката на сестра си и роди

Български медик стана част от забележителна медицинска процедура във Великобритания – успешна трансплантация на матка, която даде шанс на 36-годишната Грейс Дейвидсън да стане майка.

В края на февруари тя роди здраво момиченце, благодарение на екипа, в който участва д-р Петър Димитров – анестезиолог в Оксфорд и член на Кралското дружество по анестезиология.

„Изживяхме нещо наистина специално – усещането, че сме част от голяма кауза. Почти като да си в команден център на НАСА по време на успешно изстрелване", сподели д-р Димитров в предаването „Тази неделя".

Трансплантацията се отличава с изключителната си специфика – не става дума за спасяване на живот, а за създаването на нов. Именно това прави случая уникален, подчертава той.

д-р Петър Димитров
д-р Петър Димитров

Британските медии нарекоха новороденото „бебе-чудо" – определение, което рядко се използва, особено от Би Би Си, отбеляза д-р Димитров. Операцията е дело на екип, ръководен от жена-хирург, която получи признание на най-високо ниво – покана на „Даунинг Стрийт" 10 по случай Международния ден на жената. Целият екип пък бе почетен в престижната Royal Institution, място, свързано с научни пробиви и лауреати на Нобелова награда.

Според Европейския регистър за 2024 г., едва 50 деца в света са се родили чрез подобна трансплантация. Самата операция е извършена през 2023 г. и е продължила впечатляващите 18 часа. Макар екипът да е бил подготвен още през 2019 г., пандемията от COVID-19 отлага интервенцията заради риска за пациентката, която би била подложена на имуносупресия.

Дарител на органа е сестрата на Грейс – Ейми, на която е кръстено и новороденото. Второто му име – Изабел – е в чест на хирурга, извършил операцията. Д-р Димитров обяснява, че операцията е технически сложна, поради трудния достъп до таза, където се намира матката.

Интересен детайл е, че процедурата е проведена в неделя, за да не се натоварва графикът на болницата в делнични дни. Всички от екипа са работили без финансово възнаграждение. Подготовката за тази трансплантация е продължила десетилетия – водещият специалист проф. Ричард Смит работи по проекта над 25 години.

СНИМКА: Imperial College Healthcare NHS Trust

  • Ключови думи:
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ