Велика събота, известна още като душна събота, е ден, в който хората отдават почит на починалите си близки.
Традицията повелява посещение на гробищата, където се раздават боядисани яйца, хляб и жито. Жените в този ден извършват обредни действия като преливане и прекадяване на гробовете, раздаване на хляб и яйца за душите на покойниците. В същото време се месят и пекат специални великденски хлябове.
На вечерта срещу неделя вярващите се събират в църквите, запалват свещи и се поздравяват с традиционните думи „Христос Воскресе!" и отговор „Воистина Воскресе!". Това е момент на велико тържество и подготвителни действия за празника. Къщите се почистват, а в кухнята се приготвят погачи с червено яйце в средата и бели яйца за всеки член от семейството.
Месят се и малки питки, които се носят на гости при кръстници и близки, а козунаците също се приготвят в този ден. Агнето, което ще бъде част от празничната трапеза, се заколва, пълни се с ориз и дреболии и се пече. Черупките от яйцата в обредните хлябове се пазят през годината, като се вярва, че имат магическа сила да предпазват от уроки и зли сили.
Червени яйчени черупки също се използват в ритуали: те се замазват с говежди тор върху стените на дома и под вратата, за да донесат плодородие, късмет и да отблъснат лошото.
В исторически план, Велика събота е свързана с важни събития от последните дни на Христовия живот. След разпятието на Голгота, Йосиф и Никодим свалят тялото на Христос от кръста и го положат в новоизсечен гроб, обвит с ароматни билки. Първосвещениците и фарисеите, които не вярвали в предсказанията на Христос за възкресението, искат от Пилат стража, за да пази гроба.
Съботата преди Великден завършва Страстната седмица – време, изпълнено с болка и състрадание, когато страданията на Христос се възприемат като път към вечния живот. Тази вечер в църквите се отслужва тържествено богослужение, а в полунощ свещеникът обявява Възкресението, като казва „Христос Воскресе!", а хората му отговарят „Воистина Воскресе!".
Това е време и за обикаляне на домовете с горящи свещи, които символизират светлината на Христовото възкресение. В някои райони на България свещите се оставят да изгреят в дома до края на празника, а в други се пазят за година напред, за да се използват в трудни моменти.
Последният ден за боядисване на яйца е Велика събота. Добре е да бъдат избрани червени яйца, като едното се поставя под икона в дома и се оставя там до следващата година. Другото яйце се използва за мазане на децата в къщата, за да бъдат здрави и весели през цялата година.
СНИМКИ: Freepik
Коментари (0)
Вашият коментар