Напишете дума/думи за търсене

Децата, които тръгват по-рано на ясла, се адаптират по-бързо и лесно

Д-р Христо Иванов, педиатър и началник на Детско отделение в МБАЛ „Бяла Слатина”

Д-р Христо Иванов, специалист по педиатрия, началник на Детско отделение в МБАЛ „Бяла Слатина”

Тръгването на ясла или детска градина обикновено води до честа заболеваемост, дори при деца, които до този момент никога не са боледували. На какво се дължи това?

До този момент детето все още няма изградена стабилна имунна система. Било е отглеждано в една доста затворена среда и първият му истински досег с вирусите на практика е всъщност в яслата и детската градина.

Разбира се, малко по-различно стоят нещата, когато има две или повече деца в семейството. Вторите, третите деца обикновено боледуват много по-малко в детското заведение, защото, докато са били още бебета, са се заразявали с повечето вируси, които техните по-големи братя и сестри са пренасяли от градината. Реално боледуват от тези инфекции в доста по-ранна възраст – между 1 и 2 г., изграждат малко по-бързо имунитет и след като тръгнат на ясла или градина, вече не се разболяват толкова често. От друга страна, този сблъсък с вирусите, който би следвало да се случи на по-късен етап в детството, понякога е причина инфекциите да протичат по-тежко при тези деца. Имунната им система все още не е подготвена толкова добре за инфекциозните агенти.

Как може да се намали стресът у детето от тази промяна и то да се адаптира по-лесно?

Аз съветвам всички родители да изпращат децата си възможно по-рано в яслата, не направо на градина. Колкото е по-малко детето, толкова по-бързо се адаптира към новите условия. И стресът и за него, и за родителите съответно е по-малък. Да, там се боледува повече. Но от опит знам, че малчуганите, които не са посещавали ясла, после се разболяват много често в градината. А с днешните образователни програми се стига до загуба на важен учебен материал и децата изостават от връстниците си.

Много е важна средата, в която са там. Със сигурност детето ще се чувства добре сред своите връстници, но е много важно и какъв е подходът на самите възпитатели в детската градина. Малките деца веднага усещат кой е загрижен за тях и кой не е. Ако се чувстват комфортно с учителя, който е там, значи всичко е наред.

Можем ли да подготвим детето така, че да не се стига до толкова често боледуване?

Независимо от това какво ще се направи, неминуемо детето ще има, макар и малки, прояви на вирусни инфекции. За да преминават по-леко и за да не се стига до усложнения, аз съветвам моите пациенти 2-3 месеца преди да тръгнат на детско заведение да започнат прием на 3 пъти по 1 табл. на ден от хомеопатичния препарат Инфлуцид. Той ще повиши имунитета на детето и то ще бъде добре подготвено за предстоящата среща с вирусите. И евентуално витаминен сироп. А за по-малките деца, от 0 до 2-годишна възраст, които все още са отглеждани вкъщи, но имат братя или сестри, посещаващи детско заведение, или на които все още им никнат зъбки, изписвам Имунокинд. Това също е хомеопатично лекарство и ги предпазва от инфекции. Дозировката е отново 3 пъти по 1 табл. дневно поне 2-3 месеца.

Искам да обърна внимание и на това, че при боледуване е много важно да се приложи адекватно лечение. Така ще се помогне на организма да си изгради собствен имунитет. Често срещана грешка е прибързаното даване на антибиотик, когато детето вдигне температура. Вирусните инфекции в детската градина обичайно започват с хрема, кашлица, след това и температура, която е най-плашещата за една майка. А повишаването на градусите всъщност е нормална реакция и означава, че детето има много добър имунен отговор.

Един от най-честите проблеми след тръгване на ясла или градина е постоянната, т. нар. „градинска хрема“. Какви са съветите Ви за лечението им?

Да, градинската хрема се появява неминуемо. Нужно е време, докато детето изгради имунитет към нея – обикновено между 3 и 6 месеца, като преминава от само себе си. И тук много добре действа хомеопатията. Когато носът е запушен, например, ще помогне спреят Инфлуназал в комбинация с мазане на околоносните синуси с Шуслеров мехлем №4 на Немския хомеопатичен съюз (DHU). Ако причината е вирусна инфекция - Инфлуцид, който ефективно лекува настинка и грип, заедно с Цинабсин, ако секретът е по-обилен. Ако течащият нос се дължи на алергия, подходящо хомеопатично лекарство е Ринитал. Това вече се преценява в хода на заболяването.

Понякога зад хремата може да се крие по-сериозен проблем – чуждо тяло, алергия и т.н. Затова съветвам родителите, ако тя продължава повече от 3 дни, без да има никаква друга симптоматика, задължително да заведат детето на лекар, защото може да е знак за нещо по-сериозно.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ