Директори и учители настояват да се преработи остарелият документ
В помещение с размерите на традиционна класна стая (50 кв. м) да не може да има повече от 9 работни места с компютри, а в по-големи - не-повече от 15. Максималната продължителност на работа на учениците от 1-и клас пък да е не повече от 20 минути в 1 занятие.
Такива забрани са записани в наредба №9 за здравно-хигиенните изисквания при използването на персонални компютри в обучението и извънучебните дейности на учениците, издадена от здравното министерство в далечната 1994 г. Документът обаче масово не се зачита, защото ограничава обучението с абсурдни изисквания. Проблема с неадекватната за времето си наредба съобщи Десислава Цокова, учител по химия и информационни технологии в професионалната гимназия “Проф. д-р Асен Златаров” във Видин. Тя участва в кръглата маса “Учители за дигитално образование” от кампанията “Образование 4.0” на “24 часа” и Vivacom в НДК на 4 октомври.
Нека някой ми покаже как ще измери яркостта на фона и знаците да бъде в отношение, не по-голямо от 15:1 и не по-малко от 3:1, каза Цокова.
“Със сигурност наредбата е остаряла. Технологиите са се развили за повече от 20 години. През 1994 г. повечето монитори са били с електроннолъчева тръба. В момента над 90% са LCD. В наредбата има изисквания за интензитет на електрично и магнитно поле. Тези излъчвания са в порядък по-големи на старите машини. Новите имат по-малко вредности”, коментира Венцислав Начев, учител по основи на електрониката, програмиране и операционни системи в Национална професионална гимназия по компютърни технологии и системи - Правец.
От 1994 г. досега мониторите са коренно различни и тяхното влияние върху очите не е същото, каза и директорът на столичното 119-о средно училище “Акад. Михаил Арнаудов” Диян Стаматов. Според него здравното министерство трябва да я актуализира, съобразявайки се със сегашните компютри, лаптопи и таблети.
“Мога да коментирам от това, което съм чула от директорите, както и като бивш директор - нормативната уредба трябва да отчита спецификата на времето. Всички очакват наредбата да бъде актуализирана, за да бъде образователната среда в рамките на закона”, каза шефката на регионалното управление на образованието в София-град Ваня Кастрева.
В частта на техническите параметри наредбата трябва да се преработи, признават и лекари.
Коментари (0)
Вашият коментар