Има две основни правила, по които да се ръководите, когато става дума за чужди деца. Първото е, никога да не казвате на друг родител как да отглежда малчугана си.
Второто е да не си позволявате да дисциплинирате дете, което не ваше. Всеки родител има свой начин, по който да възпитава. Дори и той да не отговаря на вашите възприятия, просто трябва да приемете този факт. Какво да правите, ако вашето собствено дете си играе в "компания" от мъници и един от тях проявява агресия и насилие? И още по-неприятното - какво да правите, ако същото това дете е на ваша близка приятелка?
Обикновено в такава ситуация всяка майка би се притеснила. От една страна иска да опази детето си. От друга не иска да обиди своята близка. От трета - няма как да отдели малчугана незабелязано без това да породи конфликт и куп въпросителни.
Ако детето ви е било ударено или тормозено, е съвсем в реда на нещата да сте бясна. Опитайте се обаче да намалите фрустрацията и да се успокоите максимално преди да предприемете каквото и да било действие. Също така не подхождайте първо с разговор с детето. Не забравяйте, че то е само огледално отражение на възпитанието на родителите си и само по себе си няма никаква вина за случилото се.
Помолете майката да поговорите спокойно и изложете притесненията си, като в никакъв случай не използвайте упрекващи и обвиняващи думи. Подходете хитро чисто психологически. Когато казвате неща, като: "разбирам, че...", "влизам ти в положение", "аз също съм майка", "наясно съм, че и моето дете може да посегне", "възможно е и моят/син дъщеря да е предизвикал това по някакъв начин", вие предварително смекчавате тона преди поднасянето на същинската информация и молба. След като сте създали комфортна "обстановка" на разговора, в която другият родител не се чувства обвинен, а част от вашия отбор, подходете към същинската си молба. А именно да се вземат мерки, които да предотвратят бъдещи прояви на агресия.
Ако с времето обстановката не се успокои, сте в правото си да отделите детето на безопасно място, без да дължите обяснение и да изпитвате угризения. В същото време обаче се убедете, че вие сте направили необходимото и сте провели всички възможни разговори с детето си, които могат да ви дадат насока за евентуалната причина.
Коментари (0)
Вашият коментар