Напишете дума/думи за търсене

ГМО човекът - супермен или чудовището на Франкенщайн

Китайският изследовател Хе Джанкуей, който модифицира генно бебета.

В Китай се роди ъпгрейдвано срещу СПИН бебе и светът вече не е същият

Новината, че в Китай са се родили генетично модифицирани близначки, взриви научния свят и преля от медиите, но като че ли не развълнува много народните маси. Не ядат ли те от години ГМО пържола и домат?

Но появата на първия “ъпгрейдван” човек е революция с непредвидими последствия, засенчваща инвитро технологията и клонираната овца Доли. Пръкнаха се първите хора по поръчка и светът вече не е същият.

Всъщност още не е ясно дали е така. Твърди го само китайският изследовател Хе Джанкуей, който на конференция в Хонконг се обяви за автор на експеримента и подкрепи думите си с кратко видео в YouTube. Никой не е проверил резултатите от опита и не е изследвал ДНК на бебетата с псевдоними Лулу и Нана, родени преди седмици на тайно място в Китай от

здрава майка и

баща – носител

на вируса ХИВ

“Горд съм, промених човека така, че да не хваща СПИН. Близначките са здрави както всички други бебета”, защити се Хе. Той обяви, че още една жена е бременна с модифицирано от него бебе. Повечето специалисти му вярват – използвал е сравнително проста, достъпна и евтина технология, неприлагана досега официално върху живи човешки ембриони само защото по света е забранена от закона и заклеймена морално.

“Редактирането” на бебешките гени е станало по време на процедура за инвитро оплождане. Преди ембрионите да се върнат в утробата на майката, те са програмирани да бъдат резистентни към вируса на СПИН чрез метода CRISPR/CAS9. Тази техника, многократно предлагана за Нобелова награда, е открита през 2012 г. от биоинженерите Дженифър Даудна и Еманюел Шерпантие. Заимствана е от естествен защитен механизъм при бактериите и археите. Учените я оприличават на ножица, напътствана от РНК нуклеотиди, която с помощта на протеина CAS9

прерязва генома

на точно

определено

място

и позволява да се вмъква, премахва и коригира погрешна последователност на верига от ДНК в клетка. Резултатът е редактиран ген, който се предава и на следващите поколения, когато е подменен на ембрионален етап.

Точно тук е скрит ключът от бараката. CRISPR вече се изпробва върху зрели хора по света за лечение на смъртоносни и генетични болести. Но редактирането на сперматозоиди, яйцеклетки и ембриони е различно – там

промененият ген

се наследява

и предава на

бъдещите

поколения

На теория това означава, че един ден от лабораториите могат да се пръкнат всякакви екземпляри – от супермен до чудовището на Франкенщайн. А родителите да станат дизайнери на децата си, да поръчват техния външен вид и характера им. В Европа такива опити са забранени или ограничени от закона, а през това време университети и частни корпорации в САЩ и Китай напредват с огромни стъпки в генетичната надпревара, която, за разлика от космическата, ще има реални последствия за човечеството, констатира “Дойче веле”.

“Създават нов

човешки вид, а

ние гледаме

с широко

затворени очи

Подобни експерименти може да станат ключ към друг социален ред, базиран на генетични неравенства (или пък равенства - чрез уеднаквяване), да бъдат първа стъпка в създаване на нова по еволюционен смисъл човешка раса и да разделят човечеството на две”, вещае радиостанцията.

Постижението си Хе Джанкуей вижда в друга светлина – като

победа над

епидемията

от СПИН,

а в бъдеще – и от рак, диабет, множествена склероза и други вродени или придобити заболявания. Младият професор по генно инженерство е учил в американските университети “Райс” и “Станфорд”. През 2012 г. се връща в Китай, постъпва на работа в Университета за наука и технологии в Шънджън, открива и две частни лаборатории. Именно там, без знанието на университета, провежда генетичните си опити, първо – с мишки и маймуни, после – с човешки ембриони.

Новородените нееднояйчни близначки са на семейство, избрано сред 7 двойки доброволци. Чрез метода CRISPR професор Хе елиминира в техните ембриони гена CCR5, който кодира протеиновия вход, позволяващ на вируса ХИВ да навлезе в клетката. Опитът е успешен само при едно от бебетата, съобщи той. У другото е променен само един от двата огледални гена, отговарящи за достъпа на ХИВ, и детето не е резистентно към СПИН.

Китаецът уверява, че редакцията е засегнала само гена CCR5, без да предизвика промени или деформация в останалата ДНК. Но критиците на метода се опасяват, че протеинът CAS9 може да пререже генома на погрешно и неочаквано място и

да доведе до

поява на рак и

нови, непознати

досега болести

Но техниката се усъвършенства и скоро ще изключи всякаква възможност за грешки, отговарят опонентите им.

Няма съмнение, че именно генетичната интервенция е надеждата най-сетне да бъдат победени нелечими и смъртоносни днес болести. Ползите за човека са наистина огромни. Нима “Нобел” 2018 за медицина не получи именно имунотерапия срещу рак?

Но възможностите на биоинженерната революция са огромни и нито закон, нито морал могат да сложат бариери пред злоупотребите. “Тези, които хвалят китайското постижение, не дават механизъм, правила и норми, които биха позволили редактиране на човешки гени само за благородни цели. Както се казва в старата поговорка: “Пътят към ада е постлан с добри намерения”, коментира Джон Еванс, професор по социология в Калифорнийския университет.

След като знаем как да редактираме един ген, може да променим всеки друг, независимо от неговата функция. А оттук пътят до раждането на свръхчовеци с нови качества не е особено дълъг, предупреждават учените. Създаването на “подобрен” човешки вид отдавна е мечта на евгениката. Но докато нацистите унищожаваха “некачествените хора и раси” и караха “висшите” да правят повече деца, днес това е възможно чрез промяна на гените. И няма гаранция, че то ще се използва единствено с добри намерения като ликвидирането на сърповидно-клетъчната анемия или аутизма.

Защото не става въпрос да избереш само цвят на очите и розов тен за децата си. Намесата в генома може да сътвори

хора с мощен

интелект, сила,

издръжливост,

да промени човешкия вид.

След като наследствената информация на живите клетки може да бъде променяна лесно, прецизно и най-вече евтино, методът става достъпен дори за изследователи със скромен бюджет, да не говорим за големи лаборатории в страни с ниски етични стандарти, изтъкват специалистите. По света има кръгове, подкрепени с мощни научни екипи, които само това и чакат. Тепърва ще се разразява битка за печалби и патенти. И Китай, където “редактирането” на ембриони не е забранено, ще бъде в нейния авангард. Известен ред при опитите за намеса в “божите работи” може да настъпи, ако и Пекин забрани “дизайнерските бебета” – лабораториите на Хе Джанкуей в Шънджън вече са затворени, а властите го разследват.

Новата технология може да помогне да се победят нелечими болести.  СНИМКИ:РОЙТЕРС
Новата технология може да помогне да се победят нелечими болести. СНИМКИ:РОЙТЕРС
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ