2 пъти по-често боледуват записаните на ясла и детска градина.
Покачването на температурата е най-честият повод родителите да водят детето на лекар. А най-честият въпрос на майките в социалните медии от няколко дни: при колко градуса трябва да се дават лекарства. Стотици коментари пораждат постове за поддържане дни наред на 39-40 градуса и очакването на майки високата температура да убие вирусите. На фона на увеличаващите се случаи на грип и парагрипни инфекции обсъжданията ще продължат поне още 2 месеца, коментират детските лекари.
Най-масовата родителска грешка доскоро беше да се дават температуропонижаващи средства (антипиретици) при малко над 37 градуса. Така обаче се саботира имунната система. По приетите европейски консенсуси до 38 градуса температурата е израз на защитната реакция на организма и не крие рискове.
Въпреки че има школи, които са против намеса изобщо, при по-високи стойности и особено при 40 градуса настъпват промени в сърдечносъдовата дейност, възможна е обща дехидратация.
Децата, склонни към гърчови симптоми, може да направят криза. Това обясни проф. Пенка Переновска, дмн, началник на Клиниката по педиатрия на УМБАЛ “Александровска” и национален консултант по специалността.
Децата по-лесно от възрастните вдигат температура, а тя бързо изтощава организма им. Наред с лекарствата за сваляне на температурата трябва да им се дават много течности.
По отношение на избора на антипиретици също битуват заблуди. Майките често споделят, че редуват различни видове, за да избегнат натрупване на едни и същи вещества. Съвременната медицина застъпва концепцията в консултация с педиатър да се избере едно, но най-подходящо за конкретния случай лекарство.
При грип и други вирусни инфекции не се дава антибиотик за понижаване на температурата, тези лекарства се предписват при при бактериална инфекция и усложнение на грип, те не действат на вирусни заболявания.
През зимата децата боледуват по-често и особено по време на епидемии са най-уязвимата група, защото имунната им система за първи път се среща с всички типични за страната и за сезона вируси. Ако е възможно, в такива периоди е добре да се ограничат контактите. С колкото повече деца и възрастни контактуват малките, толкова повече причинители на заболявания срещат. Това е и причината децата, които посещават ясли или градини, да боледуват повече. Според педиатрите - средно 2 пъти по-често от отглежданите вкъщи.
Коментари (0)
Вашият коментар