Все по-често в медийното пространство се говори за равенство между половете, но как е възможно това, ако възпитаваме децата си спрямо стереотипите, които обществото ни следва
Много хора смятат, че определени професии като математик, физик, инженер и т.н. са подходящи за момчета, а други като учител, чистач, готвач и т.н. са типични за момичетата. Това разделение едва ли ще ви допадне особено ако отглеждате дъщеря. Затова вижте как може да се избегнете половите стереотипи, докато отглеждате дете.
1. Внимавайте какво говорите
Много родители позволяват на малчуганите да си избират каквито играчки си искат, дори това да означава момченцето да иска кукла барби. Това не е лошо решение, но трябва да внимавате какво казвате. Например, ако синът ви ви попита защо бащата на негов приятел е неомъжен, в главата на някои хора веднага ще се появи мисълта: „Защото не иска никой да го задушава и притиска“. Въпреки това не трябва да изразявате това на глас.
2. Цветът на играчките – син и розов
В днешно време играчките за момичета обикновено са розови или червени, а тези за момчета – сини. Разчупете това клише. Вземете за дъщеря си кукла бебе със сини дрешки. Нека не е традиционното барби. Ако имате син, изберете му състезателна количка, която е розова. Така децата ще свикнат, че цветовете не се идентифицират с половете.
3. Обръщайте внимание на момчетата
В днешно време родителите обръщат повече внимание на момичетата, за да ги научат да ценят себе си и труда си. На много места по света жените все още са по-ниско платени от мъжете и не работят в същите условия като тях. Затова е важно да ги научите на себеуважение, но това не означава, че трябва да пренебрегвате момчетата. Промяна в обществените полови стереотипи ще има, ако възпитаваме и отглеждаме момчета, които са не само силни, но и разбиращи останалите хора.
Коментари (0)
Вашият коментар