Напишете дума/думи за търсене

Медицината напредва - все повече деца родени преждевременно, оцелявят

Снимка: Pixabay

Медицината постигна голям напредък от 80-те години на миналия век, що се отнася до оцеляването на преждевременно родени бебета, сочат резултатите от изследвания в САЩ и Швеция, цитирани от Франс прес и БТА.

До 80-те години на миналия век се смяташе, че минималната гестационна възраст на зародиша, нужна за оцеляването му, е 28 седмици, докато нормалната бременност включва 40 гестационни седмици. Когато е на 28 седмици, бебето тежи едва 1 кг. Този лимит непрестанно отстъпва и бебета оцеляват, след като гестационната им възраст е 24, 23 и дори 22 седмици. Те тежат по половин килограм или са с дори по-малко телесно тегло.

През февруари бебе в Япония привлече вниманието, след като тежеше 268 грама при раждането си, когато бе на 24 гестационни седмици. То бе в добро здраве след 5-месечната си хоспитализация.

"Практикувам от 40 години и може да се каже, че свързаният с оцеляването лимит отстъпва с една седмица на всеки 10 години", заяви експертът по неонатология и педиатрия Едуард Бел от университета на Айова.

Швеция вероятно е световен рекордьор по оцеляване - 77 процента от децата, родени, когато били на между 22 и 26 гестационни седмици през 2014-2016 г. , са оцелели една година. Въпросното оцеляване в страната е било 70-процентно през 2004-2007 г.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ