Напишете дума/думи за търсене

Проф. Владимир Пилософ - за бременните и коронавируса

Снимка: Pixabay

Как да се предпазят бременните жени във време на пандемия? Влияе ли се плодът от евентуално заболяване на майката от коронавирус? На тези въпроси отговори пред БНР проф. Владимир Пилософ, председател на Българската педиатрична асоциация:

"Въпросният Covid-19 е един съвсем нов вирус. Идентифициран е едва преди няколко месеца, на 7 януари 2020 г. Той се разпростанява от човек на човек при кашляне, кихане – пръски, които отиват някъде на около метър и половина до два. Тези капки, особено по метални и гладки повърхности, могат да запазят вируса жив до 24 часа. Именно с това се обосновава необходимостта да се дезинфекцираме, да си мием често ръцете и да знаем как да кашляме, за да не заразим околните. Особено ако имаме признаци на някакво заболяване."

За бременните

"Към този момент няма доказана някаква увреда на плода от това, че някоя майка е прекарала подобна инфекция. Но тук има една особеност, която по начало се отнася за бременните жени, че плодът се уврежда най-често в първите 40-45 дни от зачеването – ако има някакъв агент, който може да уведи плода. За повечето бременни, които в момента износват, коронавирусът не е бил налице, в момента когато е заченато детето.

Голяма част от малформациите, които стават ясни след раждането, най-често са настъпили в т.нар. "уязвима фаза от развитието на ембриона", а това са първите 40 дни. До този момент не е имало случай на увреда на плода при болни майки от коронавирус.

Второто, което е ясно, е, че младата възраст като че ли е доста пощадена. Това не значи, че няма да има заболели, но те са изключително малък процент от общия брой болни. Пренебрежимо малък процент от деца под 10-годишна възраст са засегнати. Това се обяснява с много неща – имунитет и т.н., но е факт.

Не бива да се изпада в паника, защото няма досега медицински доказателства за някаква увреда на плода, когато майката е била болна или е контактувала с болни от коронавирус.

Разбира се, винаги е по-добре една бременна жена да не боледува. Априорно бременната е хубаво да се пази. Призоваме бременните жени да се контролират и да не се напрягат, за да не предизвикат стрес у плода. За самите бременни е най-правилно да не се създава около тях обстановка на паника, на неспокойствие, на униние, на тежки мисли и т.н.

Как ще бъдат проследявани бременностите през карантинния период.

"Надявам се, че при добра организация в лечебните заведения наблюдението над бременните може да продължи пи всички обстоятелста." – каза проф. Владимир Пилософ..

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ