Не купувайте "на черно", съветват експерти
Ина ХАНДЖИЙСКА
Близо 1000 литра мляко е раздадена от Банката за майчина кърма (БМК) в София за няколко месеца.
Това сподели пред "България Днес" директорът на банката д-р Мария Русинова, специалист по "Хранене и диетика", по повод Световната седмица на кърменето, която се чества в началото на август всяка година.
Банката е единствена и уникална по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Министерството на здравеопазването я създава през 1989 г. Сградата беше затворена за дълъг период от време и й беше направен основен ремонт от Столичната община.
"По време на ремонта телефоните ни бяха отворени и поддържахме връзка с кандидат-дарителките. От април до декември миналата година сме обработили и раздали около 1000 литра кърма. Надяваме се да се обнови и оборудването и апаратурата, които са още от времето на създаването. Най-належаща е необходимостта от съвременен пастьоризатор за майчина кърма" - разказа директорът на банката пред вестника.
Коронавирусът за кратко преустановява работата на БМК и по време на карантината и част от дарителките се оттеглят. Въпреки това екипът бързо възстановява работния процес, прецизиран съобразно епидемиологичната обстановка в страната. Има редовните дарения, но все още търсенето е по-голямо от предлагането. Количествата, с които разполага банката в момента, стигат предимно, за да допълнят храненията на бебетата, родени с ниско тегло или на тези със здравословни проблеми.
"Няма никакъв спор за предимствата на майчината кърма пред всичките видове млечни формули, предлагани агресивно на пазара. Но дарителството на майчината кърма е проблем на здравната ни политика и решаване на редица въпроси на законодателството, търсенето и предлагането на кърма", споделя д-р Русинова. И допълва, че едно от най-опасните решения, които може да направи една майка, е да купи чужда кърма "на черно" - опит за бизнес в интернет, който набира популярност в последните години.
Коментари (0)
Вашият коментар