За да очаквате детето да е благодарно за нещата, които получава и правите за него, е логично да му дадете същото в замяна. Започнете с думите "благодаря". Не пропускайте да му ги казвате винаги, когато има защо.
- Направете така, че да ви чува, когато благодарите на други хора.
- Не му давайте всичко, което пожелае. Научете се да отказвате. Това не ви прави лош родител.
- Давайте му възможност да си заслужи нещата, които иска. Нека първо се потруди за тях, за да умее след това да ги оцени.
- Възнаграждавайте го винаги поради конкретна причина и за истински заслуги. Не правете изключения.
- Отбелязвайте моментите, когато виждате, че детето не оценява дадено нещо. То трябва да знае, че забелязвате и поведението му не е редно. Не се карайте и не викайте. Обяснете спокойно.
- Заложете на комуникацията и разговорите по темата. Давайте примери за това защо трябва да сме благодарни, както и какви усилия полагат мама и татко, за да осигурят добро детство.
- Помогнете на детето си да забелязва, че около него има други негови връстници, които не разполагат със същите удобства. Нека оценява привилегията да живее спокоен живот и да получава играчките, които има.
- Все пак не бъдете крайни и не възпитавайте в него чувство за вина. Не го учете на съжаление, а на състрадание, разбиране и приемане.
- Разкажете на детето си повече за местата по света, където децата живеят в нищета и има недостиг дори на вода, камоли на по-специални удобства.
- Направете така детето да има дневни задължения и да е заето с грижа към общия комфорт на семейството - било то и с нещо съвсем малко. Все пак е все още малко!
- Оставяйте му благодарствени бележки.
Коментари (0)
Вашият коментар