Най-краткият отговор е “не”. Не защото ви насърчаваме да го лъжете или да подхранвате излишно самочувствието му в тази област, а защото детето ще се научи най-добре, ако средата му дава обратна връзка по естествен път.
Като негова майка можете да останете в ролята на най-големия му фен. Нормално е всеки от нас да има собствени родителски “слепи” петна. Кой друг ще мисли, че децата ни са толкова необикновени, колкото ние? Всъщност изследванията подкрепят важността на родителите да възпитават здравословни нива на самочувствие със специфични, основани на истината похвали и внимание към техните силни страни. Що се отнася до конкретни умения, ние можем да бъдем като мениджъри на таланти - да забелязваме и насърчаваме силните страни на нашите деца, като същевременно сме реалисти за техните слабости.
Истината в родителството
Трябва да спрем да притискаме децата да бъдат най-добрите в техния спорт. От 80-те години научихме, че даването на трофеи на всички деца може да е причинило повече вреда, отколкото полза. Някои експерти предполагат, че това е довело до поколение нарцисисти. Подходът „следвайте мечтите си, без значение какъв“ и неправилен. Постоянните похвали могат да внушат фалшиво чувство на увереност, което потенциално създава в децата за цял живот свръх увереност, което става проблематично в реалния свят на работното място и взаимоотношенията. Така че насърчаваме ви да имате реалистичен поглед върху способностите на детето си.
Не е нужно да споделяте собствените си наблюдения за липсата на умения, но попитайте какви са мечтите му за бъдещето, как определя уменията си. Говорете и с треньора. Най-добрият сценарий е да получите изненада, когато той не се съгласи с вашата преценка и ви информира, че детето ви наистина е по-добро от друг играч. Тъй като нашите родителски инстинкти обикновено са по-остри от това, по-реалистичният сценарий е треньорът да се съгласи. В този случай можете да подтикнете детето и треньора си в посока на честна дискусия помежду си и да помислите за занимание, в което малчуганът да е по-успешен.
Не се чувствайте като “лош” родител за това
Приемете, че насърчавате детето си да изявява най-големите си таланти и да се съсредоточава върху правилните неща, вместо да пилее енергия по онова, което не е точно за него. Можете да го оставите и само да стигне до този извод. Обикновено децата в ранна възраст често менят мнението си за избор на извънкласни дейности. Една седмица искат да се запишат на едно, а следваща - на друго. Бъдете търпеливи и оставете всичко да се развие по естествен начин, като не подхранвате излишно самоувереността, но и в същото време не пречупвате крилете и самочувствието му.
Коментари (0)
Вашият коментар